top of page

CHANGES / VERANDERINGEN

“Just like the Moon, we all go through phases”


As from now on we will post twice a month a new post.

This very year 2020 (as I already mentioned last year) is a year full of changes, at work as well as in personal life. Because of Corona conditions our school/teachings are forced to adapt to new situations and regulations with their restrictions.


Our school got a new start from 14 September 2020 and all training days remain the same: Leuven – Sportoase – Monday and Thursday – 18u30 till 20u00, Putte – Klein Boom – Wednesday – 19u30 till 21u30. The content will be more structured and adapted to the “Corona conditions” : distance, disinfect hands and used materials, …(see local restrictions). In Putte there are more possibilities because of the presence of some boxing/kicking bags and a Wooden Dummy.


During the past 365 days the I.S.D.S. also was involved in making a Short Movie called “The Beach Dreamer”. More information and images can be found here: BAT - Projects

In the near future the BAT will produce some more projects.


For myself I decided to write more about Martial Arts, how I got involved and how it influenced my life in general.


“As life goes by changes are constantly at the door….it is our duty to adapt to these life changes.”


-------------------------------------------------


“Zoals de Maan gaan we door verschillende fases”


Vanaf nu zullen we twee maal iets nieuw posten.

Dit jaar 2020 (zoals ik reeds vorig jaar vertelde) is een jaar vol met veranderingen, zowel op het werk als in de privé. Door de Corona condities is onze school/lesgeving verplicht zich aan te passen aan de nieuwe situaties en regelgevingen die ons bepaalde beperkingen oplegt.


Onze school is terug opgestart op 14 september 2020 en alle trainingsdagen blijven dezelfde: Leuven – Sportoase – Maandag en Donderdag – 18u30 tot 20u00, Putte – W

oensdag – 19u30 tot 21u30. De inhoud van de lessen zullen anders gestructureerd en aangepast zijn aan de geldende Coronaregels: afstand bewaren, materialen en handen ontsmetten,….(zie de lokale regelgevingen). In Putte zijn er meer trainingsmogelijkheden door de aanwezigheid van bokszakken en een Wooden Dummy.


Gedurende de afgelopen 365 dagen was de I.S.D.S. ook betrokken bij het maken van een “Kortfilm” genaamd “The Beach Dreamer”. Meer informatie kan je vinden hier: BAT - Projecten


Voor mezelf heb ik besloten om meer over vechtsporten te schrijven, hoe ik erbij betrokken geraakte en hoe het mijn verdere leven heeft beïnvloed.


“Zoals het leven voorbij gaat zijn er veranderingen die zich aanbieden…het is onze plicht om ons aan te passen aan deze veranderingen”.


Sifu/Guro P.

27 views0 comments

Comments


bottom of page